Прејди на содржината

Липа (Мирен-Костањевица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Липа
Lipa
Поглед на Липа
Липа is located in Slovenia
Липа
Липа
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′55″N 13°42′16″E / 45.84861° СГШ; 13.70444° ИГД / 45.84861; 13.70444
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаМирен-Костањевица
Површина
 • Вкупна6,28 км2 (2,42 ми2)
Надм. вис.&10000000000000377000000377 м
Население (2020)
 • Вкупно101
 • Густина16/км2 (42/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5296

Липа (словенечки: Lipa) — населба во Општина Мирен-Костањевица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.