Нова Вас (Мирен-Костањевица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нова Вас
Nova vas
Поглед на Нова Вас
Нова Вас is located in Slovenia
Нова Вас
Нова Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′34.3″N 13°35′0.8″E / 45.842861° СГШ; 13.583556° ИГД / 45.842861; 13.583556
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаМирен-Костањевица
Површина
 • Вкупна3,01 км2 (1,16 ми2)
Надм. вис.&10000000000000205400000205,4 м
Население (2020)
 • Вкупно72
 • Густина24/км2 (62/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5291

Нова Вас (словенечки: Nova vas) — населба во Општина Мирен-Костањевица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.