Прејди на содржината

Врточе (Мирен-Костањевица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врточе
Vrtoče
Врточе is located in Slovenia
Врточе
Врточе
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′57.3″N 13°37′1.4″E / 45.882583° СГШ; 13.617056° ИГД / 45.882583; 13.617056
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаМирен-Костањевица
Површина
 • Вкупна2,77 км2 (1,07 ми2)
Надм. вис.&1000000000000003700000037 м
Население (2020)
 • Вкупно64
 • Густина23/км2 (60/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5291

Врточе (словенечки: Vrtoče) — населба во Општина Мирен-Костањевица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.