Прејди на содржината

Новело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Новело
Novelo
Новело is located in Slovenia
Новело
Новело
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′42.3″N 13°39′50.3″E / 45.845083° СГШ; 13.663972° ИГД / 45.845083; 13.663972
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаМирен-Костањевица
Површина
 • Вкупна1,83 км2 (0,71 ми2)
Надм. вис.&10000000000000351899999351,9 м
Население (2020)
 • Вкупно49
 • Густина27/км2 (69/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5296

Новело (словенечки: Novelo) — населба во Општина Мирен-Костањевица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.