Прејди на содржината

Мирен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мирен
Miren
Поглед на Мирен
Грб на Мирен
Мирен is located in Slovenia
Мирен
Мирен
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′46.1″N 13°36′25.9″E / 45.896139° СГШ; 13.607194° ИГД / 45.896139; 13.607194
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаМирен-Костањевица
Површина
 • Вкупна2,48 км2 (0,96 ми2)
Надм. вис.&1000000000000004500000045 м
Население (2020)
 • Вкупно1.491
 • Густина600/км2 (1,600/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5291

Мирен (словенечки: Miren) — мал град во Општина Мирен-Костањевица во западна Словенија. Населбата е центар на општината Мирен-Костањевица. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.