Општина Чрна на Корушка

Координати: 46°28′N 14°51′E / 46.467° СГШ; 14.850° ИГД / 46.467; 14.850
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Чрна на Корушка
Občina Črna na Koroškem
општина
Грб на Општина Чрна на Корушка
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеЧрна на Корушка
Управа
 • ГрадоначалникРомана Лесјак
Површина
 • Вкупна156,0 км2 (600 ми2)
Население (2020)[1]
 • Вкупно3.285
 • Густина2,1/км2 (5,5/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоcrna.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Чрна на Корушка (словенечки: Občina Črna na Koroškem) — општина во Корушкиот регион, северна Словенија. Во 2020 г. населението броело 3.285 жители.[1] Седиште е паланката Чрна на Корушка. На исток општината се граничи со Австрија, поточно со округот Фелкермаркт (Великовец).

Географија[уреди | уреди извор]

The municipal area stretches along the upper Межа Valley at the confluence of the Meža River with its tributary Јаворски Поток. Околниот венец Караванки и Камничко-савињските Алпи го опфаќаат масивот Пеца на австриската граница на северозапад, со врвот Кордежева Глава кој достигнува 2.126 м. Општината ужива популарност меѓу планинарите поради својата живописна околина.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]