Општина Дравоград

Координати: 46°35′N 15°01′E / 46.583° СГШ; 15.017° ИГД / 46.583; 15.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Дравоград
Občina Dravograd
општина
Грб на Општина Дравоград
Местоположба на општината во Словенија
Местоположба на општината во Словенија
Земја Словенија
СедиштеДравоград
Управа
 • MayorМаријана Цигала
Површина
 • Вкупна105,0 км2 (410 ми2)
Население (2002)[1]
 • Вкупно8.884
 • Густина8,5/км2 (22/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоdravograd.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Дравоград (словенечки: Občina Dravograd) — општина во северна Словенија, на границата со Австрија. Седиште е градот Дравоград. Низ средината на општината минува реката Драва. Добар дел од нејзината територија е во традиционалната област Корушка,[2] но јужниот и источниот дел е во областа Штаерска.[3] Денес му припаѓа и на Корушкиот статистички регион. Во 2020 г. населението броело 8.884 жители.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  2. Municipality of Dravograd website
  3. „Historical map of Styria“. Архивирано од изворникот на 23 јуни 2015. Посетено на 23 јуни 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]