Општина Преваље

Координати: 46°33′N 14°59′E / 46.550° СГШ; 14.983° ИГД / 46.550; 14.983
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Преваље
Občina Prevalje
општина
Грб на Општина Преваље
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеПреваље
Управа
 • ГрадоначалникМатиц Тасич
Површина[1]
 • Вкупна58,1 км2 (224 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно6.799
 • Густина12/км2 (30/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоprevalje.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Преваље (словенечки: Občina Prevalje) — општина во Корушкиот регион, северна Словенија. Во 2020 г. населението броело 6.799 жители.[2] Седиште е градот Преваље. На север општината се граничи со Австрија, поточно со округот Фелкермаркт (Великовец).

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Prevalje“. Statistični urad Republike Slovenije. Архивирано од изворникот на 2021-09-07. Посетено на 9 април 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]