Општина Кобиље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Кобиље
Občina Kobilje
општина
58 Kobilje (4494075382).jpg
Грб на Општина Кобиље
Грб
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеКобиље
Управа
 • ГрадоначалникПавел Хорват
Површина[1]
 • Вкупна19,7 км2 (76 ми2)
Население (2018)[2]
 • Вкупно542
 • Густина2,8/км2 (7,1/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоkobilje.si

Општина Кобиље (словенечки: Občina Kobilje) — општина во областа Прекмурје, североисточна Словенија. Во 2020 г. населението броело 542 жители.[2] Седиште и единствено населено место е селото Кобиље.

Настанала во 1994 г. кога е одделена од Општина Лендава.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Kobilje“. Statistični urad Republike Slovenije. Посетено на 14 март 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  3. Vzpostavitev lokalne samouprave v Republiki Sloveniji v številkah. Ljubljana: Statistični urad Republike Slovenije. 2007. стр. 54. Посетено на 12 февруари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]