Општина Велика Полана

Координати: 46°35′N 16°21′E / 46.583° СГШ; 16.350° ИГД / 46.583; 16.350
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Велика Полана
Občina Velika Polana
општина
Грб на Општина Велика Полана
Местоположба на Општина Велика Полана во Словенија
Местоположба на Општина Велика Полана во Словенија
Земја Словенија
СедиштеВелика Полана
Управа
 • ГрадоначалникДамијан Јаклин
Површина
 • Вкупна18,7 км2 (7,2 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно1.392
 • Густина74/км2 (190/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Велика Полана (словенечки: Občina Velika Polana) — општина во источна Словенија. Седиште на општината е селото Велика Полана. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Денес е дел од Помурскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Велика Полана, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Velika Polana“. www.velika-polana.si (словенечки). Посетено на 2021-11-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]