Општина Менгеш

Координати: 46°10′N 14°34′E / 46.167° СГШ; 14.567° ИГД / 46.167; 14.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Менгеш
Občina Mengeš
општина
Грб на Општина Менгеш
Location of the Municipality of Mengeš in Slovenia
Location of the Municipality of Mengeš in Slovenia
Земја Словенија
СедиштеМенгеш
Управа
 • MayorФранц Јерич
Површина
 • Вкупна22,5 км2 (87 ми2)
Население (2020)[1]
 • Вкупно8.279
 • Густина37/км2 (95/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоmenges.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Менгеш (словенечки: Občina Mengeš) — општина во источниот дел на историската област Горењска, средна Словенија. Во 2020 г. населението броело 8.279 жители.[1] Сместена е на околу 15 км од Љубљана. Седиште е градот Менгеш.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]