Општина Турнишче

Координати: 46°38′N 16°19′E / 46.633° СГШ; 16.317° ИГД / 46.633; 16.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Турнишче
Občina Turnišče
општина
Грб на Општина Турнишче
Местоположба на Општина Турнишче во Словенија
Местоположба на Општина Турнишче во Словенија
Земја Словенија
СедиштеТурнишче
Управа
 • ГрадоначалникБорут Хорват
Површина
 • Вкупна23,8 км2 (9,2 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно3.145
 • Густина130/км2 (340/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Општина Турнишче (словенечки: Občina Turnišče) — општина во источна Словенија. Седиште на општината е градот Турнишче. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Денес е дел од Помурскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Турнишче, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „OBCINA TURNIŠCE“. web.archive.org. 2007-07-03. Архивирано од изворникот на 2007-07-03. Посетено на 2021-12-01.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]