Турнишче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Турнишче
Turnišče
Skyline of Турнишче
Грб на Турнишче
Турнишче is located in Slovenia
Турнишче
Турнишче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°37′9.8″N 16°19′20.4″E / 46.619389° СГШ; 16.322333° ИГД / 46.619389; 16.322333
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаТурнишче
Површина
 • Вкупна8,1 км2 (3,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000169699999169,7 м
Население (2020)
 • Вкупно1.418
 • Густина180/км2 (450/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9224

Турнишче (словенечки: Turnišče) — населба во Општина Турнишче во источна Словенија. Населбата е центар на општината Турнишче. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.