Ренковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ренковци
Renkovci
Поглед на Ренковци
Ренковци is located in Slovenia
Ренковци
Ренковци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°38′18.9″N 16°17′30.4″E / 46.638583° СГШ; 16.291778° ИГД / 46.638583; 16.291778
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаТурнишче
Површина
 • Вкупна4,5 км2 (1,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000174300000174,3 м
Население (2020)
 • Вкупно589
 • Густина130/км2 (340/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9224

Ренковци (словенечки: Renkovci) — населба во Општина Турнишче во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.