Општина Тржич

Координати: 46°22′N 14°19′E / 46.367° СГШ; 14.317° ИГД / 46.367; 14.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Тржич
Občina Tržič
општина
Грб на Општина Тржич
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеТржич
Управа
 • ГрадоначалникБорут Сајовиц
Површина[1]
 • Вкупна155,4 км2 (600 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно14.961
 • Густина9,6/км2 (25/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоtrzic.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Тржич (словенечки: Občina Tržič) — општина во областа Горењска, северна Словенија. Во 2020 г. населението броело 14.961 жител.[2] Седиште е градот Тржич. На север општината се граничи со Австрија, поточно со округот Клагенфурт-Околина (Целовец-Дежела).

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Tržič“. Statistični urad Republike Slovenije. Архивирано од изворникот на 2020-02-26. Посетено на 26 февруари 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]