Општина Раденци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Раденци
Občina Radenci
општина
Radenci 0078 (20928023745).jpg
Грб на Општина Раденци
Местоположба на Општина Раденци во Словенија
Местоположба на Општина Раденци во Словенија
Земја Словенија
СедиштеРаденци
Управа
 • ГрадиначалникЈанез Рихтарич
Површина
 • Вкупна34,1 км2 (132 ми2)
Население (2020)[1]
 • Вкупно5.112
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоradenci.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Раденци (словенечки: Občina Radenci) — општина во североисточна Словенија. Седиште на општината е малиот град Раденци, познат по своите минерални извори и вода за пиење.[2] Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Денес е дел од Помурскиот статистички регион. Во 2020 г. населението броело 5.112 жители.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Раденци, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  2. Radenci municipal site

Надворешни врски[уреди | уреди извор]