Мелањски Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелањски Врх
Melanjski Vrh
Мелањски Врх is located in Slovenia
Мелањски Врх
Мелањски Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°37′19.8″N 16°0′44.6″E / 46.622167° СГШ; 16.012389° ИГД / 46.622167; 16.012389
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаРаденци
Површина
 • Вкупна0,22 км2 (0,08 ми2)
Надм. вис.&10000000000000267199999267,2 м
Население (2020)
 • Вкупно26
 • Густина120/км2 (310/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9252

Мелањски Врх (словенечки: Melanjski Vrh) — населба во Општина Раденци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.