Муршчак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Муршчак
Murščak
Муршчак is located in Slovenia
Муршчак
Муршчак
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°35′38.7″N 16°3′44.6″E / 46.594083° СГШ; 16.062389° ИГД / 46.594083; 16.062389
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаРаденци
Површина
 • Вкупна1,26 км2 (0,49 ми2)
Надм. вис.&10000000000000285199999285,2 м
Население (2020)
 • Вкупно142
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9252

Муршчак (словенечки: Murščak) — населба во Општина Раденци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.