Прејди на содржината

Храшенски Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Храшенски Врх
Hrašenski Vrh
Храшенски Врх is located in Slovenia
Храшенски Врх
Храшенски Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°36′33.3″N 16°3′28.2″E / 46.609250° СГШ; 16.057833° ИГД / 46.609250; 16.057833
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаРаденци
Површина
 • Вкупна0,61 км2 (0,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000250199999250,2 м
Население (2020)
 • Вкупно110
 • Густина180/км2 (470/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9252

Храшенски Врх (словенечки: Hrašenski Vrh) — населба во Општина Раденци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.