Шратовци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шратовци
Šratovci
Шратовци is located in Slovenia
Шратовци
Шратовци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°38′57.7″N 16°1′40.1″E / 46.649361° СГШ; 16.027806° ИГД / 46.649361; 16.027806
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаРаденци
Површина
 • Вкупна1,67 км2 (0,64 ми2)
Надм. вис.&10000000000000210000000210 м
Население (2020)
 • Вкупно163
 • Густина98/км2 (250/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9252

Шратовци (словенечки: Šratovci) — населба во Општина Раденци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.