Коцјан (Раденци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Коцјан
Kocjan
Коцјан is located in Slovenia
Коцјан
Коцјан
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°36′8.1″N 16°2′1.3″E / 46.602250° СГШ; 16.033694° ИГД / 46.602250; 16.033694
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаРаденци
Површина
 • Вкупна0,42 км2 (0,16 ми2)
Надм. вис.&10000000000000253099999253,1 м
Население (2020)
 • Вкупно49
 • Густина120/км2 (300/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9252

Коцјан (словенечки: Kocjan) — населба во Општина Раденци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.