Прејди на содржината

Жрнова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жрнова
Žrnova
Жрнова is located in Slovenia
Жрнова
Жрнова
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°37′17.7″N 16°0′59.6″E / 46.621583° СГШ; 16.016556° ИГД / 46.621583; 16.016556
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаРаденци
Површина
 • Вкупна0,63 км2 (0,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000230000000230 м
Население (2020)
 • Вкупно15
 • Густина24/км2 (62/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9252

Жрнова (словенечки: Žrnova) — населба во Општина Раденци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.