Прејди на содржината

Рихтаровци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рихтаровци
Rihtarovci
Рихтаровци is located in Slovenia
Рихтаровци
Рихтаровци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°37′48.5″N 16°3′12.3″E / 46.630139° СГШ; 16.053417° ИГД / 46.630139; 16.053417
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаРаденци
Површина
 • Вкупна1,93 км2 (0,75 ми2)
Надм. вис.&10000000000000208400000208,4 м
Население (2020)
 • Вкупно100
 • Густина52/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9252

Рихтаровци (словенечки: Rihtarovci) — населба во Општина Раденци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.