Прејди на содржината

Храстје-Мота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Храстје-Мота
Hrastje-Mota
Поглед на Храстје-Мота
Храстје-Мота is located in Slovenia
Храстје-Мота
Храстје-Мота
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°36′48.7″N 16°4′46.6″E / 46.613528° СГШ; 16.079611° ИГД / 46.613528; 16.079611
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаРаденци
Површина
 • Вкупна7,77 км2 (3,00 ми2)
Надм. вис.&10000000000000196099999196,1 м
Население (2020)
 • Вкупно346
 • Густина45/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9252

Храстје-Мота (словенечки: Hrastje-Mota) — населба во Општина Раденци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.