Кобилшчај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кобилшчај
Kobilščak
Кобилшчај is located in Slovenia
Кобилшчај
Кобилшчај
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°37′41.7″N 16°1′30.2″E / 46.628250° СГШ; 16.025056° ИГД / 46.628250; 16.025056
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаРаденци
Површина
 • Вкупна0,4 км2 (0,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000292000000292 м
Население (2020)
 • Вкупно50
 • Густина130/км2 (320/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9252

Кобилшчај (словенечки: Kobilščak) — населба во Општина Раденци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.