Прејди на содржината

Градска општина Крањ

Координати: 46°14′N 14°21′E / 46.233° СГШ; 14.350° ИГД / 46.233; 14.350
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Крањ
Občina Kranj
општина
Грб на Општина Крањ
Местоположба на Општина Крањ во Словенија
Местоположба на Општина Крањ во Словенија
Земја Словенија
СедиштеКрањ
Управа
 • ГрадоначалникМатјаж Раковец
Површина
 • Вкупна148 км2 (57 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно57.065
 • Густина390/км2 (1,000/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Градска општина Крањ (словенечки: Mestna občina Kranj) — една од дванаесетте градски општини на Словенија, сместена во западниот дел на земјата. Седиште на општината е градот Крањ. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Денес е дел од Горењскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Крањ, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Domov · Mestna občina Kranj“. www.kranj.si (словенечки). Посетено на 2022-03-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]