Бобовек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бобовек
Bobovek Slovenia.JPG
ДржаваFlag of Slovenia.svg Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењска
ОпштинаКрањ
Површина
 • Вкупна0,45 км2 (17 ми2)
Надм. вис.&10000000000004107000000410,7 м
Население (2002)
 • Вкупно138
[1]

Бобовек ― мала населба во Општина Крањ во регионот Горењска во Словенија.[2]

Географија[уреди | уреди извор]

Поранешни глинени јами во близина на Бобовек.

Западно од населбата, две поранешни глинени јами образиле мали езера со уникатен биотоп, кој сега е заштитен природен резерват. Во слоевите од глина биле откриени остатоци од мамути, како и фосилизирани остатоци од рибји јата од обичен клен.[3]

Име[уреди | уреди извор]

Бобовек бил споменато во пишаните извори како Вобовик (германски: Wobowik) во 1399 година и Бобвниг (Bobwnig) во 1417 година, меѓу другите пишани варијанти.[4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Статистичка служба на Република Словенија Архивирано на 18 ноември 2008.
  2. Мрежно место на Градска Општина Крањ
  3. Kokrica Tourist Association site (на Slovene) Архивирано на 25 август 2010.
  4. „Bobovek“. Slovenska historična topografija. ZRC SAZU Zgodovinski inštitut Milka Kosa. Посетено на 15 октомври 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]