Општина Шенчур

Координати: 46°15′N 14°25′E / 46.250° СГШ; 14.417° ИГД / 46.250; 14.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Шенчур
Občina Šenčur
општина
Грб на Општина Шенчур
Местоположба на Општина Шенчур во Словенија
Местоположба на Општина Шенчур во Словенија
Земја Словенија
СедиштеШенчур
Управа
 • ГрадоначалникКирил Козјек
Површина
 • Вкупна40,3 км2 (15,6 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно8.814
 • Густина220/км2 (570/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Општина Шенчур (словенечки: Občina Šenčur) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е населбата Шенчур. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Денес е дел од Горењскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Шенчур, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Šenčur“. www.sencur.si (словенечки). Посетено на 2022-03-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]