Прејди на содржината

Средња Вас кај Шенчур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Средња Вас кај Шенчур
Srednja vas pri Šenčurju
Поглед на Средња Вас кај Шенчур
Средња Вас кај Шенчур is located in Slovenia
Средња Вас кај Шенчур
Средња Вас кај Шенчур
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°15′31.5″N 14°25′35.4″E / 46.258750° СГШ; 14.426500° ИГД / 46.258750; 14.426500
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаШенчур
Површина
 • Вкупна3,2 км2 (1,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000420500000420,5 м
Население (2020)
 • Вкупно565
 • Густина180/км2 (460/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4208

Средња Вас кај Шенчур (словенечки: Srednja vas pri Šenčurju) — населба во Општина Шенчур во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.