Прејди на содржината

Пребачево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пребачево
Prebačevo
Поглед на Пребачево
Пребачево is located in Slovenia
Пребачево
Пребачево
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′52.2″N 14°23′33.5″E / 46.214500° СГШ; 14.392639° ИГД / 46.214500; 14.392639
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаШенчур
Површина
 • Вкупна1,8 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000367600000367,6 м
Население (2020)
 • Вкупно523
 • Густина290/км2 (750/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4000

Пребачево (словенечки: Prebačevo) — населба во Општина Шенчур во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.