Жерјавка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жерјавка
Žerjavka
Skyline of Жерјавка
Жерјавка is located in Slovenia
Жерјавка
Жерјавка
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′10.1″N 14°24′18.3″E / 46.202806° СГШ; 14.405083° ИГД / 46.202806; 14.405083
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаШенчур
Површина
 • Вкупна1,1 км2 (0,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000364899999364,9 м
Население (2020)
 • Вкупно78
 • Густина71/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4000

Жерјавка (словенечки: Žerjavka) — населба во Општина Шенчур во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.