Шенчур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шенчур
Šenčur
Поглед на Шенчур
Грб на Шенчур
Шенчур is located in Slovenia
Шенчур
Шенчур
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°14′37.6″N 14°25′22.6″E / 46.243778° СГШ; 14.422944° ИГД / 46.243778; 14.422944
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаШенчур
Површина
 • Вкупна9,8 км2 (3,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000402500000402,5 м
Население (2020)
 • Вкупно3.282
 • Густина330/км2 (870/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4208

Шенчур (словенечки: Šenčur) — мал град во Општина Шенчур во западна Словенија. Градот е центар на општината Шенчур. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.