Хотемаже

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хотемаже
Hotemaže
Поглед на Хотемаже
Хотемаже is located in Slovenia
Хотемаже
Хотемаже
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′5.8″N 14°25′17.3″E / 46.284944° СГШ; 14.421472° ИГД / 46.284944; 14.421472
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаШенчур
Површина
 • Вкупна1,3 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000440000000440 м
Население (2020)
 • Вкупно495
 • Густина380/км2 (990/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4205

Хотемаже (словенечки: Hotemaže) — населба во Општина Шенчур во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.