Трбоје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трбоје
Trboje
Поглед на Трбоје
Трбоје is located in Slovenia
Трбоје
Трбоје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°11′47.2″N 14°24′52.2″E / 46.196444° СГШ; 14.414500° ИГД / 46.196444; 14.414500
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаШенчур
Површина
 • Вкупна4,3 км2 (1,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000359600000359,6 м
Население (2020)
 • Вкупно682
 • Густина160/км2 (410/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4000

Трбоје (словенечки: Trboje) — населба во Општина Шенчур во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.