Прејди на содржината

Миље (Шенчур)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миље
Milje
Миље is located in Slovenia
Миље
Миље
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°16′2.6″N 14°24′19.1″E / 46.267389° СГШ; 14.405306° ИГД / 46.267389; 14.405306
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаШенчур
Површина
 • Вкупна1,9 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000431100000431,1 м
Население (2020)
 • Вкупно460
 • Густина240/км2 (630/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4212

Миље (словенечки: Milje) — населба во Општина Шенчур во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.