Луже (Шенчур)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Луже
Luže
Поглед на Луже
Луже is located in Slovenia
Луже
Луже
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°15′56″N 14°26′0.5″E / 46.26556° СГШ; 14.433472° ИГД / 46.26556; 14.433472
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаШенчур
Површина
 • Вкупна1,2 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000428800000428,8 м
Население (2020)
 • Вкупно328
 • Густина270/км2 (710/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4212

Луже (словенечки: Luže) — населба во Општина Шенчур во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.