Вогље (Шенчур)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вогље
Voglje
Поглед на Вогље
Вогље is located in Slovenia
Вогље
Вогље
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′54.7″N 14°26′7.5″E / 46.215194° СГШ; 14.435417° ИГД / 46.215194; 14.435417
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаШенчур
Површина
 • Вкупна6,5 км2 (2,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000371199999371,2 м
Население (2020)
 • Вкупно653
 • Густина100/км2 (260/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4208

Вогље (словенечки: Voglje) — населба во Општина Шенчур во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.