Прејди на содржината

Високо (Шенчур)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Високо
Visoko
Поглед на Високо
Високо is located in Slovenia
Високо
Високо
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°16′27.8″N 14°25′4.6″E / 46.274389° СГШ; 14.417944° ИГД / 46.274389; 14.417944
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаШенчур
Површина
 • Вкупна2 км2 (0,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000430500000430,5 м
Население (2020)
 • Вкупно891
 • Густина450/км2 (1,200/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4212

Високо (словенечки: Visoko) — населба во Општина Шенчур во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.