Вокло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вокло
Voklo
Skyline of Вокло
Вокло is located in Slovenia
Вокло
Вокло
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′53.8″N 14°25′21.3″E / 46.214944° СГШ; 14.422583° ИГД / 46.214944; 14.422583
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаШенчур
Површина
 • Вкупна2,8 км2 (1,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000372000000372 м
Население (2020)
 • Вкупно497
 • Густина180/км2 (460/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4208

Вокло (словенечки: Voklo) — населба во Општина Шенчур во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.