Олшевек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олшевек
Olševek
Поглед на Олшевек
Олшевек is located in Slovenia
Олшевек
Олшевек
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°16′54.6″N 14°26′15.1″E / 46.281833° СГШ; 14.437528° ИГД / 46.281833; 14.437528
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаШенчур
Површина
 • Вкупна4,3 км2 (1,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000469600000469,6 м
Население (2020)
 • Вкупно360
 • Густина84/км2 (220/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4205

Олшевек (словенечки: Olševek) — населба во Општина Шенчур во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.