Општина Крањска Гора

Координати: 46°29′N 13°47′E / 46.483° СГШ; 13.783° ИГД / 46.483; 13.783
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Крањска Гора
Občina Kranjska Gora
општина
Грб на Општина Крањска Гора
Местоположба на општината во Словенија
Местоположба на општината во Словенија
Земја Словенија
СедиштеКрањска Гора
Управа
 • ГрадоначалникЈанез Хроват
Површина
 • Вкупна256,3 км2 (990 ми2)
Население (2020)[1]
 • Вкупно5.225
 • Густина2,0/км2 (5,3/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоkranjska-gora.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Крањска Гора (словенечки: Občina Kranjska Gora) — општина во северозападна Словенија. Седиште на општината е населбата Крањска Гора. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Се наоѓа крај реката Сава Долинка, на тромеѓата помеѓу Словенија, Австрија, Италија. Во 2020 г. населението броело 5.225 жители.[1] Денес е дел од Горењскиот статистички регион.

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Крањска Гора, општината ги опфаќа и следните населени места:

Географија[уреди | уреди извор]

Општината е сместена во алпската Горносавската Долина на крајниот северозапад на земјата, на тромеѓата со Италија и Австрија. Од север и југ над долината се издигаат Караванките и Јулиските Алпи. На исток границата минува веднаш под гратчето Јесенице, каде долината се проширува кон Радовљица, протегајќи се на запад долж вододелницата меѓу реките Сава и Зиљица (Злица), западно од Ратече. На север превојот Коренско Седло (Вурценпас) кај Подкорен води до австриското гратче Арнолдштајн (Подклоштер) во Корушка, а на југ превојот Вршич ја поврзува општината со Трента на Словенечкото приморје.

Горносавската Долина се одликува со алпска клима со долги снежни зими и покуси лета со умерени температури, источни ветрови и доволно врнежи з да се одржи нејзината зеленост. Зимата трае по четири до пет месеци, од кои четири се под снежна покривка. Најниската дневна температура во јануари изнесува -8 °C, а во просек е малку над нулата. Во најтоплите летни месеци просечна температура е 10 °C наутро, искачувајќи сè до 23 °C во текот на денот. Зиме се забележуваат големи разлики помеѓу сончевите и осојните падини на долината. Сончевите се погодни за планинарење и пешачење, додека пак осојните ја задржуваат снежната покривка.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]