Прејди на содржината

Подкорен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подкорен
Podkoren
Поглед на Подкорен
Подкорен is located in Slovenia
Подкорен
Подкорен
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°29′41.8″N 13°45′21.7″E / 46.494944° СГШ; 13.756028° ИГД / 46.494944; 13.756028
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаКрањска Гора
Површина
 • Вкупна13,7 км2 (5,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000860600000860,6 м
Население (2020)
 • Вкупно397
 • Густина29/км2 (75/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4281

Подкорен (словенечки: Podkoren) — населба во Општина Крањска Гора во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.