Прејди на содржината

Белца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белца
Belca
Поглед на Белца
Белца is located in Slovenia
Белца
Белца
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°28′30.7″N 13°54′38.8″E / 46.475194° СГШ; 13.910778° ИГД / 46.475194; 13.910778
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаКрањска Гора
Површина
 • Вкупна13,9 км2 (5,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000692399999692,4 м
Население (2020)
 • Вкупно155
 • Густина11/км2 (29/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4281

Белца (словенечки: Belca) — населба во Општина Крањска Гора во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.