Прејди на содржината

Згорња Радовина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Згорња Радовина
Zgornja Radovna
Поглед на Згорња Радовина
Згорња Радовина is located in Slovenia
Згорња Радовина
Згорња Радовина
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°25′52.3″N 13°55′44.8″E / 46.431194° СГШ; 13.929111° ИГД / 46.431194; 13.929111
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаКрањска Гора
Површина
 • Вкупна7,7 км2 (3,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000786799999786,8 м
Население (2020)
 • Вкупно76
 • Густина9,9/км2 (26/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4281

Згорња Радовина (словенечки: Zgornja Radovna) — населба во Општина Крањска Гора во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.