Ратече

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ратече
Rateče
Поглед на Ратече
Ратече is located in Slovenia
Ратече
Ратече
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°29′47.4″N 13°42′47.3″E / 46.496500° СГШ; 13.713139° ИГД / 46.496500; 13.713139
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаКрањска Гора
Површина
 • Вкупна26,47 км2 (10,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000863600000863,6 м
Население (2020)
 • Вкупно611
 • Густина23/км2 (60/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4283

Ратече (словенечки: Rateče) — населба во Општина Крањска Гора во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.