Мојстрана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мојстрана
Mojstrana
Skyline of Мојстрана
Мојстрана is located in Slovenia
Мојстрана
Мојстрана
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°27′39.4″N 13°56′5.6″E / 46.460944° СГШ; 13.934889° ИГД / 46.460944; 13.934889
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаКрањска Гора
Површина
 • Вкупна62,57 км2 (24,16 ми2)
Надм. вис.&10000000000000660899999660,9 м
Население (2020)
 • Вкупно1.088
 • Густина17/км2 (45/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4281

Мојстрана (словенечки: Mojstrana) — населба во Општина Крањска Гора во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.