Прејди на содржината

Довје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Довје
Dovje
Поглед на Довје
Довје is located in Slovenia
Довје
Довје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°28′3.2″N 13°57′0.9″E / 46.467556° СГШ; 13.950250° ИГД / 46.467556; 13.950250
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаКрањска Гора
Површина
 • Вкупна27,15 км2 (10,48 ми2)
Надм. вис.&10000000000000711399999711,4 м
Население (2020)
 • Вкупно627
 • Густина23/км2 (60/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4281

Довје (словенечки: Dovje) — село во Општина Крањска Гора во историскиот регион Горењска во Словенија, сместено на јужните падини на Караванки на надморска височина од 703 м. Има богата историја и рурална традиција и е познато како едно од најсончевите села во Словенија. Неговата местоположба е идеална за земјоделство и ова е главнoто занимање на жителите многу векови. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.

Име[уреди | уреди извор]

Довје бил потврден во историските извори во 1029 година како Ленгинвуелт, во 1065 година како Ленгинвелт и во 1318 година како Лангенуелт .[1][2] Словенското име се заснова на превод на германското име (буквално, „долго поле“), веројатно преку развој на дијалект од * долг (полје) „долго поле“, што се однесува на конфигурацијата на територијата на селото.

Културно наследство[уреди | уреди извор]

Селото има зачувано голем број елементи карактеристични за алпската архитектура . Најинтересните од нив се заоблените влезни врати на старите куќи. Погледот кон Јулијските Алпи од селото ги направило гробиштата покрај црквата Свети Михаил, соодветно последно место за одмор за многу планинари кои ги загубиле своите животи на планината Триглав и околните планини.

Значајни луѓе[уреди | уреди извор]

Познати луѓе кои се родени или живееле во Довје се:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Slovenska historična topografija“. Посетено на January 26, 2020.
  2. Snoj, Marko (2009). Etimološki slovar slovenskih zemljepisnih imen. Ljubljana: Modrijan. стр. 120.
  3. Bokal, Ljudmila, ed. 2008. Čebelarski terminološki slovar. Ljubljana: Založba ZRC, ZRC SAZU and Lukovica: Čebelarska zveza Slovenije, p. 254.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]