Прејди на содржината

Лог (Крањска Гора)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лог
Log
Поглед на Лог
Лог is located in Slovenia
Лог
Лог
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°29′12.9″N 13°48′22.4″E / 46.486917° СГШ; 13.806222° ИГД / 46.486917; 13.806222
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаКрањска Гора
Површина
 • Вкупна2,4 км2 (0,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000778600000778,6 м
Население (2020)
 • Вкупно91
 • Густина38/км2 (98/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4280

Лог (словенечки: Log) — населба во Општина Крањска Гора во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.