Трента (Словенија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трента
Trenta
Поглед на Трента
Трента is located in Slovenia
Трента
Трента
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°22′53.3″N 13°45′13.2″E / 46.381472° СГШ; 13.753667° ИГД / 46.381472; 13.753667
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБовец
Површина
 • Вкупна92,86 км2 (35,85 ми2)
Надм. вис.&10000000000000624200000624,2 м
Население (2020)
 • Вкупно116
 • Густина1,2/км2 (3,2/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5232

Трента (словенечки: Trenta) — населба во Општина Бовец во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.