Општина Межица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Межица
Občina Mežica
општина
Грб на Општина Межица
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеМежица
Управа
 • ГрадоначалникДушан Кребел
Површина[1]
 • Вкупна26,4 км2 (102 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно3.595
 • Густина14/км2 (35/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоmezica.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Межица (словенечки: Občina Mežica) — општина во Корушкиот регион, северна Словенија. Во 2020 г. населението броело 3.595 жители.[2] Седиште е градот Межица. На северозапад општината се граничи со Австрија, поточно со округот Фелкермаркт (Великовец).

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Mežica“. Statistični urad Republike Slovenije. Посетено на 7 март 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]